2020. jún. 18.

Ünnepek

Karácsony

Karácsonyi sütemény
Végy egy kiló meleg szeretetet. Szitáld át a türelem szitáján, nehogy
pletykamag kerüljön bele.
Adj hozzá egy liter bátorságot, 3 deci szorgalmat, és 1 deci jóságot.
Gyúrd össze egy tojásnyi kedvességgel, és takard le tiszta jókedvvel.
Ha megkelt, süsd meg a kitartás tüzénél.
Szórd meg vidám mosollyal vagy asszonyi kacagással, végül pedig
tegyél rá egy csepp nyugodt megfontolást.
Vágd annyi darabra, hogy eggyel mindig több legyen, mint ahányan
az asztalt körülülik, hiszen mindig akad valaki, aki még rászorul.
Kívánom, hogy ebből a süteményből neked is jusson, hogy
boldogabb legyen a karácsonyod!

2020. jún. 5.

Vallomások

Egy idegsebész húsvét utáni gondolatai

Az emberi agy is csak egy kivitelező szerv, igaz - a legmagasabb szinten differenciált. Olyan mint az autó kormánykereke. Ahogy a kormányos is a kormánykerék mögött ül, az emberi személy lényege is az agy mögött van. Tehát az emberi személy lényege – szabad akaratunk – nem az agyunkban van, de azt az agyunk segítségével közöljük.
A lelkiismeret nem az agyban van. A szeretet, a megbocsátás nem az agyban van, ahogy az Istenkapcsolatunk sem. Ezt Szentágothai professzor el is mondta a 70-es években az orvostanhallgatóknak. Azok átmentek a bölcsészkarra és elmondták Lukács György marxista esztéta professzornak.
Lukács azt mondta: igaza van Szentágothainak, de ezt ne nagyon hangoztassák. Így szól a legenda.
Az, hogy nem valamik vagyunk, hanem VALAKIK, nem csak az agyunktól függ. Hát akkor mitől? Erre eddig egyetlen valaki tudott tökéletes választ adni, a megfeszített majd feltámadt Krisztus. Vagy elfogadjuk vagy nem, ez már a szabad akaratunktól függ.
Ha nem, akkor elkezdünk csúszkálni a saját magunk által gyártott jégen. Ezt teszi Európa. Kitalálta magának az emberiség történetének legveszélyesebb vallását, aminek a lényege az, hogy az ember az Isten, és a tágabb értelemben vett tudományon (amibe a politika tudománya is beletartozik) keresztül uralni tudja a problémákat. Kimaradt az EU alkotmányából a kereszténységre való hivatkozás, benne maradt viszont a görög-római kultúrára sőt a felvilágosodásra való hivatkozás is.
Jó példát hallottam egy templomi prédikációban a Mária Rádióban, kicsit kiegészítve közvetítem a gondolatot. Ha ide jönne egy marslakó és körbenézne, nyilván megkérdezné, hogy miért írtok ti 2013-at. Mondanánk, mert 2013 évvel vagyunk Krisztus után és ehhez igazítjuk az időszámítást.
Aztán megkérdezné, hogy miért a vasárnap a pihenő ünnepetek. Megmondanánk neki, hogy akkor volt a feltámadás és ezt ünnepeljük. Ezt az orosz nyelv szépen megőrizte, mert a vasárnap "voszkreszenyie" szó feltámadást jelent.
Tehát amikor Brezsnyev azt mondta, hogy vasárnap találkozunk a Vörös Téren a díszszemlén, akkor azt mondta, hogy a feltámadás napján találkozunk ott.
Aztán megkérdezné a marslakó, hogy mutassátok meg a szép épületeiteket Európában, és mi elsődlegesen megmutatnánk a templomokat a kölni, firenzei, milánói és természetesen a római Bazilikát, a párizsi Notre Dam-ot.
(Aztán), kérdezné tovább a kultúrát, a festészetet, a szobrászatot és mi mutatnánk Michelangelo, Leonardo, Rembrandt, Giotto, Tiziano műveit és a mi Munkácsynk Trilógiáját - mindegyik keresztény ihletésű mű. Aztán kérdezné, hogy a fantasztikus tudományos eredményeink hogyan lettek és mi idéznénk Einsteint: "a tudomány vallás nélkül sánta, a vallás tudomány nélkül vak", Max Plankot és Heisenberget: "amikor az első kortyot kiiszod a tudás poharából, könnyen ateistává válsz, de a végén mindig ott vár Isten" vagy Pascalt, akár a mi Neumann Jánosunkat is, akit a tudósok az emberiség eddig élt legnagyobb géniuszának tartanak, nagyobbnak mint Einsteint. Ő igazi matematikus módon közelítette meg a hitét, de logikus és helytálló: "ha úgy élek mint Krisztus tanácsolja, abból bajom nem lehet, akkor sem ha nem igaz a feltámadás, de ha igaz és nem úgy élek ahogy az evangélium tanítja, abból óriási nagy bajom lehet".
Szóval mindezek után a marslakó azt kérdezné: szerencsétlen európaiak, nektek teljesen elment az eszetek? És ha azt is hozzáadnánk, hogy az összes európai jogrendszer, alkotmány a keresztény tanokra épülve született meg, végképp csodálkozna. Arra már csak megdöbbenten legyintene, hogy (a
világon) egyetlen vallás hirdeti alapelvként a cselekvő felebaráti szeretetet és ez a kereszténység. Az iszlám a feltétlen engedelmességet, a buddhizmus a belső kiüresítést, a hinduizmus a szánakozásig ugyan eljut, de aktív cselekvő szeretetre képtelen. Ehhez Teréz anyának kellett elmenni Indiába, hogy megmutassa.
Ezzel szembe menve a kis Magyarország létrehozott egy olyan alkotmányt, amiben Istent meg meri említeni, a családot védi, a kereszténységre utalva. Ez az, ami nem tetszik bennünk a fejlett nyugatnak.
Az EU még nem tért le a fogyasztásban való tobzódás bűvöletéből, az élvezetek halmozásáról. Súlyos dolog a szenvedélybetegség. Egy narkós vagy alkoholista mindenre képes, hogy megszerezze az aznapi adagot. Igaz ez nagyobb léptékekben is.
Tehát a súlyos szenvedélybeteg nyugat a fogyasztási mániájában kénytelen minket is és akit lehet kizsákmányolni, hogy legyen még fogyasztani valója. Az elmúlt 3 évben óriási dolog történt. Ezzel az árral fordult szembe népünk, országunk. Ha csak ennyi történt volna, az már az elmúlt évszázadok egyik legnagyobb sikere 56-on kívül, folytatnunk kell, hogy rajtunk keresztül térjen meg Európa újra a gyökereihez, a kereszténységhez.
Ne hallgassunk azokra a hazudozókra, akik újra csatlóssá akarnak tenni minket. Istennek jó a humora. 1955. december 8-án, a Szeplőtelen Fogantatás napján szavazták meg egyhangúlag az EU zászlót, a 101 beérkezett pályázatból. Kikötés volt, hogy nem lehet sem politikai, sem vallási utalás a zászlóban. A kék a Szűzanya színe, a 12 csillag a Jelenések könyvéből a „napba öltözött asszony” fejét díszíti. A szavazók egyike sem gondolt erre.
„Isten szerencsére nem fáradt bele a megbocsátásba - sajnos mi fáradunk bele sokszor a bocsánatkérésbe” mondta Ferenc pápa nemrégiben. Ne adjuk fel, ne fáradjunk bele, és a jó úton haladó hazánk tovább fog emelkedni!

*Csókay András idegsebész *

Irások

Szellemes. Olyan "marktvéni".

Mark Twaint egy napon, amikor egy Hardford utcán sétált megszólítottaegy öreg koldus:
- Adjon egy pár centet, uram, könyörgöm...
Épp egy kocsma előtt mentek el.
- Jöjjön, barátom - mondta a nagy író -, fizetek magának egy-két pohár italt, hogy felejtse el a szegénységét...
- Én sohasem iszom, uram.
- No, és mi lenne, ha vennék magának egy doboz jó szivart?
- Soha életemben nem dohányoztam...
Közben egy fogadóiroda elé érkeztek.
- No és mit szólna, ha megtennék egy lovat a maga nevében? Remek tippem van!
A koldus tiltakozott:
- Ne tessék! Én soha életemben nem játszottam...
Erre aztán Mark Twainnek hirtelen jó ötlete támadt:
- Jöjjön barátom! Öt dollárt kap, de velem kell jönnie, hogy bemutassam a feleségemnek.
- De kérem - kiáltott fel a koldus -, engem a nők sem érdekelnek!...
- Maga félreért engem barátom - válaszolta Mark Twain jóízűt nevetve -, csak azért akarom bemutatni magát a hitvesemnek, hogy lássa az asszony, hogy mire viszi egy ember, aki nem iszik, nem dohányzik, nem játszik és akit még a nők sem érdekelnek...

*Vörösmarty a nürnbergi törvényszék(em) előtt*

Immáron közel egy hónapja vezeti a slágerlistát virtuális naplómon a „Tót csuda! mely dolog az: hogy a magyar ellen ugatsz?” címen közzétett bejegyzésem. E címet – természetesen a figyelemfelkeltés szándékával – 
Vörösmarty Mihály versikéjének egy sorából ragadtam ki. Bár figyelemfelkeltés gyanánt bármely sora megtette volna, olyannyira szívhez szóló gondolatokat tartalmaz – nem is beszélve az aktualitásukról.
Nos, azóta érkezett néhány észrevétel és megjegyzés. Kendőzött, kevésbé kendőzött és kendőzetlen egyaránt. Maradjunk annyiban, hogy a többség megalapozottnak tartotta Vörösmarty apánk értékítéletét. Mindazonáltal egy kedves olvasóm rátapintott a lényegre, amikor megjegyezte, hogy a költő ma bizony büdös náci lenne, ha ugyan lenne mersze bármely kis pondrónak ahhoz, hogy nekirontson egy óriásnak. A bogarat azonban elültették a fülemben, s nem is hagyott nyugodni. Valami bűzlik Vörösmarty körül. Vörösmarty nem az, akinek mutatja magát…

De most lerántjuk róla a leplet, s a nácivadász törvényszékünk elé idézzük őt minden idők egyik legfasisztább, legrasszistább költeménye miatt (pü-pü, ruhaszaggatás, hamuszórás). Ez pedig nem más, mint A vén cigány című förtelmes iromány, amely méltán lehetne a fasiszta-rasszista-antiszemita-antiezmegazmegamaz Jobbik himnusza is. No, ebből szemezgetünk, lássuk a bizonyítékokat!
*„Húzd rá cigány, megittad az árát!”*
1. Kapásból tegezi, mint annak idején a kakastollas csendőrök (az nem baj, hogy az annak idején csak utána jön, a nácista-fasiszta-rasszista-antiszemita-antiezmegazmegamaz bűnök időben oda és vissza is elévülhetetlenek. Meg minden.
2. Cigányozza, romázás helyett. No comment.
3. Az összetett mondat második tagmondata azt a látszatot kelti, hogy az illető roma polgártárs a keresményét alkoholos italok fogyasztásába fekteti.
4. Bizonyára ismerős az a kotonreklám, amelynek felirata a „húzd rá cigány” – s a cigánysággal (bocsánat, romasággal) kapcsolatos demográfiai problémák egy sajátságos megoldását igyekeztek vele egyes nácista-fasiszta-rasszista-antiszemita-antiezmegazmegamazista állatok propagálni. Lehet, hogy a költő is része a kotongyárosok és a romagyűlölők világméretű összeesküvésének? Ezt még alaposabban fel kell deríteni!
*„Ne lógasd a lábadat hiába!”*
Tessék, a klasszikus előítélet-kép a romákkal szemben: lógatják lábukat, nemdógoznak, csak a segílyre várnak. Önmagában ez az egy mondat is elegendő  lenne a költő megfeszítéséhez. No de menjünk tovább!
*„Mit ér a gond kenyéren és vízen,*
*Tölts hozzá bort a rideg kupába.”*
Ez meg a klasszikus úri lenézés: nagy kegyesen felajánl a romának egy kevés bort a szokásos kenyér és víz mellé, csakhogy szenvedést okozzon néki ezzel is.
*„Mindig így volt e világi élet,*
*Egyszer fázott, másszor lánggal égett;”*
A cinizmus magasiskolája!
*„Húzd, ki tudja meddig húzhatod!”*
Burkolt fenyegetés a kisebbségi polgártárs életének kioltására.
*„Mikor lesz a nyűtt vonóbul bot”*
Nyílt fenyegetés, az elkövetési eszköz pontos megjelölésével (az elkövetési magatartás lehet szúrás vagy ütés).
*„Szív és pohár tele búval, borral,*
*Húzd rá cigány, ne gondolj a gonddal.”*
Minden valószínűség szerint ez csak a figyelem elaltatására szolgál. Ezt követik ugyanis a valóban nyílt brutalitást tartalmazó sorok.
*„Véred forrjon, mint az örvény árja,*
*Rendüljön meg a velő agyadban,*
*Szemed égjen mint az üstökös láng,*
*Húrod zengjen vésznél szilajabban."*
Hát kérem, mintha csak a Fűrész forgatókönyvét olvasná az ember! A nyers erőszakot nem is kell kommentálni, szavanként egy életfogytiglani lenne a megérdemelt büntetés. Ámde ne kerülje el figyelmünket itt sem a nácista-fasiszta-rasszista-stb. motívum. Ennek ékes bizonyítéka, a felsőbbrendűség ismételt hangoztatása, az „árja” kifejezés használata…
Eddig, s ne tovább! Valóban igaza volt a kedves olvasónak: Vörösmarty Mihály nácista-fasiszta-rasszista-stb mivoltához immáron kétség sem férhet.

Csak mert valaki nem úgy szeret, ahogy te akarod,
az még nem jelenti azt,
hogy nem szeret téged szíve minden szeretetével.
Nem érthetjük meg a másik ember problémáját,
ha nincsen bennünk szeretet.
Együttérzés nem létezik szeretet nélkül.
Aki az embereknél eredményt akar elérni
kell, hogy szeresse őket!
Senki nem tud igazán örülni,
ha nincs benne szeretet.
Jóbarát az, aki jön, mikor mindenki megy!
A barátság és a szerelem egy lélek,
amely két testben lakozik.
Nem tudod, mit rejt a sorsod.
Mosolyt hoz-e vagy könnyeket.
Tanuld meg feledni a rosszat,

S őrizd meg a boldog perceket.
Egy mosoly nem kerül semmibe, de nagyot visz véghez.
A mosoly beragyogja mindazokat, akik látják!
Szeretem a mosolyokat és a nevetést.
Ha valaki mosolyt szeretne saját életében,
akkor annak tennie is kell érte valamit.
...Hogy mit is?

Természetesen nem haraggal, féltékenységgel,
mohósággal vagy gyűlölettel,
hanem szerető kedvességgel,
őszinte nyitott szívvel és bizalommal.
Az életet igazán csak akkor élvezhetjük,
ha van, akivel ezt az élvezetet megoszthatjuk.

2020. jún. 4.

Szép a világunk

Kenya


“Nas ol Molk" (Nasir al-Mulk) 

Az iráni Siráz városában található a mecset az egyik legszínesebb templom a világon - nem véletlenül emlegetik “Rózsaszín mecsetként” is. Amikor ólomüveg ablakain keresztül besüt a nap, belső tere megtelik színekkel – a látvány egyszerűen káprázatos. A beszűrődő fény fantasztikus szín-játékot hoz létre a mozaik felületeken – a végeredmény igazi vibráló színorgia. A páratlan építészeti remekmű 1876 és 1888 között épült Muhammad Hasan-e-Memar és Muhammad Reza Kashi Paz-e-Shirazi tervei alapján.

Nézd csak meg a következő képeket – mintha egy tündérmese elevenedne meg!















Magyar


A Himnuszról:  193 éves Nemzeti HIMNUSZUNK

193 éve, 1823. január 22.-én írta le Kölcsey Ferenc Himnuszunk szövegét szatmárcsekei magányában. Erkel Ferenc jó húsz esztendővel később zenésítette meg.

Gyönyörű költői mű e 64 sor.

A tudós irodalomtörténészek azonban nem túl gyakran emlegetik, hogy valójában miért is más ez, mint sok európai ország himnusza.

Mindjárt válaszolok rá - három példával is:
A németek például a Deutschland, Deutschland über alles, Über alles in der Welt kezdetű szöveget ma már nem éneklik. A második világháború után - mondjuk így - a győztes Európa tiltakozott e megfogalmazás ellen, mert e szöveg ugyebár annyit jelent, hogy Németország mindenek feletti, mindenek felett áll - az egész világon. Megmaradt Haydn gyönyörű zenéje és ma, az eredeti himnusz-vers harmadik szakaszát éneklik a németek. - Bármily hihetetlen is, de csak 1991 óta.

A Szovjetunió himnusza a soha nem létező szabadságot az emberiség legnagyobb pusztítóit, Lenint és Sztálin éltette évtizedeken át. A mostani Oroszországnak - mondjuk így a jogutódnak - csupán 10 esztendős a
himnusza.

A franciáké, az úgynevezett La Marseillaise - a vérben álló harcról szól és fegyverbe hív.

E rövidke európai példákat csak azért hoztam ide, hogy lássuk a legfontosabbat. Azt ugyanis, hogy a mi Himnuszunk nem éltet királyt, uralkodót, nem himnusza még a honszerző Árpádnak sem, az ország építő IV.
Bélának úgyszintén nem, de még a diadalt diadalra halmozó Mátyást sem dicsőíti. A mi Himnuszunk az évszázadokon át szorongató

Itt, kétségbeesett nép IMÁDSÁGA a mi megtartó Istenünkhöz. Az irodalom tudós művelői tehát gyakran felejtik el - így emlegetni e csodálatos 64 sort. Tehát, hogy ez egy KÖZBENJÁRÓ IMÁDSÁG: Isten áldd meg a magyart!

Amíg nem volt Kölcsey Himnusza, addig is volt a magyarságnak összetartó, kollektív imádsága, a nép ajkán őrzött énekekkel. Nem minden időszakban, nem mindig azonos belső erővel, hiszen pl. az elmúlt század diktatúrái / 1919-re gondolok és az 55 évig tartó magyar bolsevizmusra / tűzzel-vassal irtottak mindent, ami nem a parancsszó ideológiája szerint született. De mondom: voltak a nép ajkán őrzött énekek, pl. a Boldogasszony Anyánk, a Csíksomlyói Szűz Mária (A székelyek régi nemzeti imádsága), később a Székely Himnusz / ne hagyd elveszni Erdélyt Istenünk /, a reformátusok 90-ik zsoltára: "Te benned bíztuk eleitől fogva", vagy az evangélikusok "Erős vár a mi Istenünk" kezdetű Luther éneke.

Tehát mindig az Isten segítségét, áldását kértük harcaink elcsüggedésünk, elnyomatásaink nehéz éveiben, vagy balsors tépte évtizedeink alatt.

Ilyen Himnuszt tehát egyetlen európai nép sem mondhat magáénak, mint amilyet nekünk hagyott örökül a 33 éves Kölcsey, a szatmárcsekei szoba csendjében. A Nemzeti Múzeumban őrzött kéziratban csak egy-egy parányi javítás látható, tehát szinte ömlött a tolla alól e felséges 64 sor.

Sajnos mindmáig nem védi az Alkotmány nemzeti imádságunkat, pedig rátört a sorokra maga Rákosi is az 5o-es évek elején mondván: az mégsem lehet, hogy a dolgozó nép Himnusza, vagy bármely ünnepség az Isten nevével kezdődjön. Alattomos terve céljából magához kérette Kodály Zoltánt azzal a felszólítással, hogy írjon másikat, a szocializmushoz illőt. Kodály rövid választ adott az élet és halál diktátorának. Ezt mondta: Jó a régi. Kodály a fejével játszott ebben a percben, de akkor Ő már Kodály Zoltán volt, a magyar zenekultúra és művelődés világszerte megkérdőjelezhetetlen tekintélye.

Rákosi nem nyugodott. Illyés Gyulát is magához intette, aki akkor a költészet, a haladó magyar gondolkodás legnagyobb vezéreként volt számon  tartva itthon is, külhonban is, különösen Franciaországban. Írjon egy új
Himnusz szöveget, mondta Rákosi, majd keresünk hozzá zeneszerzőt. A felszólításra Illyés ennyit válaszolt csupán: meg van az már írva.

Magyarországot - viharos, ám gyönyörű történelmével, máig példát adó kultúrájával, évszázadok óta a mai napig csodált művészetével - a jövő magyar generációjának kell átadnunk.

Mert Magyarországot, a mi Hazánkat, csupán megőrzésre kaptuk elődeinktől.

Magyarországot tehát meg kell menteni!

Kölcsey szavaival kérjük ezt, Himnuszunk utolsó versszakával:

Szánd meg Isten a magyart, kit vészek hányának,
Nyújts feléje védő kart tengerén kínjának,
Balsors, akit régen tép, hozz rá víg esztendőt,
Megbűnhődte már e nép
A múltat s jövendőt.

2020. jún. 3.

Hit dolgai

Ön is lehet Cirenei Simon

1 hónapja be van dagadva a térdem, az orvos szerint húzódás, kíméljem. Most meg belekeveredtem a náthába, melyettorokfájás kísér.
Számomra, de szerintem sokak számára is aktuális gondolatokat szeretnék a betegséghez való hozzáállásról megosztani Önnel.
Íme, Laczkó Zsolt kórházlelkész gondolatai:
A betegséget, fájdalmat, szenvedést, mint próbát lehet tekinteni „rablónak”, mely elvette javainkat, ám vendégként is fogadhatjuk, és asztalunkhoz hívhatjuk. 
Lehet minden ember a betegségben, szenvedésben Cirenei Simon, aki Jézus keresztjét segít hordozni.
Az ember számára a legfőbb jó az üdvösség, az öröklét. A betegség és az egészség is állapot, de csak a földi élethez kötődő állapot.
Nem mindegy, honnan nézzük a világot. 
Ha önző vagyok, és csak befelé nézek, a betegség lehet tragikus, drámai, bele is pusztulhatok.
Nem arról szól az élet, hogy a saját sebeinket daráljuk, mantrázzuk. Ha találkozunk a rosszal, ne azt kérdezzük miért, hanem azt: mi a célja, mit tanulhatok általa? 
Klaus Brenner szerint az vagy, amire vagy akire nézel. Ha önző módon csak magunkra nézünk, az maga a pokol: a magány pokla. 
Emberi nagyság, a lélek magasabb szintű ereje kell ahhoz, hogy az önfelülmúlást meg tudjuk tenni.
Az ember tiltakozik a betegség, a szenvedés, a halál ellen. 
Szeretné kitörölni az életéből, de nem lehet: az élet nehéz. 
Jézus életében is ott voltak ezek a nehézségek, pedig ő bűnt nem követett el. Kínszenvedése és halála volt az ő intenzív időszaka: ezt hívjuk megváltásnak. Emelkedettség,  különleges lelkierő kell ahhoz, hogy a betegség, fájdalom órájában azt tudjam mondani: „Legyen meg a te akaratod!” 
A világban a rossz van. Ám ha belső békével elfogadom a rám eső részt, akkor én a rosszat kiiktattam a világból, és át tudom formálni jóvá.
Hősiesen hordozva keresztemet fel tudom azt ajánlani például családtagjaimért.
Magyar Kurír  
Adj Uram erőt a mindennapok keresztjének hordozásához!

Imádság betegségben
Istenem, Atyám, nehezemre esik most azt mondanom: "Legyen meg a te akaratod." Letört vagyok, és már bátorságom sincs. 
Fájdalmaim szinte elviselhetetlenek.
Minden, ami oly bőven kitöltötte életemet, most olyan messzinek tűnő számomra. 
Az emberek, akikhez kötődött életem, a munkám, barátaim, mindennapi tevékenységem. Magam vagyok, egészen egyedül, de veled szeretnék lenni életemnek ezekben a nehéz óráiban.
Bármennyire is erőtlen vagyok, mégis megkísérlem, hogy igentmondjak arra, ami most velem történik.
Ámen.

Tudtad-e?


1. Antiküthérai szerkezet

Az ősi, mégis meglehetősen bonyolult szerkezetre Görögország közelében, egy elsüllyedt hajó roncsában bukkantak. Nagyjából
Krisztus előtt 100-ban készíthették, de hasonló technológiával legközelebb 1000 évvel később találkozhattunk. Eredetileg talán az  asztronómiai helyzetünk meghatározására szolgálhatott.








2. Bagdadi elem

Eredetileg vázáknak hitték ezeket az urnákat. Később kiderült, hogy a belsejében korrodálódott rézrudak rejtőznek. Így egyértelművé vált, hogy elektromosságot generáltak segítségével. Ha az elmélet megállja a helyét, akkor ez az elem, több száz évvel megelőzte az első alkáli elemet.







3. Kőkori alagútrendszer

Az alagutak története egészen a kőkorig nyúlik  vissza. Senki sem tudja miért, vagy hogyan készült azt sem, hogy mire használták.
















4. Costa Rica-i kőgolyók
Több száz golyó található a területen. Átmérőjük 3 centimétertől  akár 3 méterig is terjedhet. Senki sem tudja, hogyan csiszolták őket tökéletes gömb alakúra, (figyelembe véve a súlyukat) emellett, még az sem teljesen tiszta, mire használták őket.







5. A Voynich kézirat
Egy képekkel illusztrált, máig ismeretlen nyelven íródott kéziratról van szó. Még senkinek sem sikerült megfejteni. Bár 2014-ben ketten is azt állították, hogy sikerült megfejteniük a szöveget, míg az egyikük szerint egy mexikói holtnyelv, addig a másik ázsiai eredetűnek vélte…







6. A Yonaguni emlékmű
Ezekről a romokról még azt sem tudjuk pontosan, hogy emberi kéz alkotta-e, vagy a természet műve. Bár a tény, hogy a legtöbb szöge derékszög és a felszíne teljesen sima sok kérdést vet fel…







7. A Nap-kapu
A Stonhenge-hez hasonlóan erről az emlékműről sem tudjuk hogyan  készült és mi célt szolgált. A Stonehenge-dzsel ellentétben, ez az emlékmű 3962 méterrel a tengerszint felett épült olíviában. A  kapufélfa fölé vésett írás szerint, csillagászati célokat szolgált.






8. A Longyou Járatok
A Qin Dinasztia (Kr.e.212) idejére datált járatokat kézzel vájták a mélybe. Mivel azonban sem létezéséről, sem készítéséről nem találtak feljegyzést, így azt sem tudjuk, egyáltalán milyen célokat szolgált.








9. A Mount Owen-i Moa.

Ez a több mint 3000 éves maradvány, egy nagyjából 500 éve kipusztult állat maradványa. Érthetetlen, hogyan maradhatott ilyen jó állapotban…







10. Egy befejezetlen Obeliszk
A hatalmas obeliszket egyenesen a sziklából vájták ki, de amikor az első repedések megjelentek a sziklatesten, félbehagyták a
munkálatokat. Az obeliszk tanulmányozásával talán közelebb juthatunk Egyiptom építészeti titkainak megfejtéséhez…






11. Saksaywaman.
Az egymásra fölé épített sziklafalak Peruban találhatók. A sziklák úgy illeszkednek egymásra, hogy az illesztések között szinte egyáltalán nem találni rést. Fogalmunk sincs róla, hogyan faragtákilyen pontosra őket…







Még mindig túl keveset tudunk ezekről a helyekről. És az a kevés információ amink van, csak újabb és még súlyosabb kérdéseket vet fel. Vajon kik és hogyan készítették ezeket? Honnan jutottak hozzá
a tudáshoz?